Yazma Pratiği Nasıl Yapılır: Yazma Becerilerinizi Geliştirmek için 10 İpucu

Yazma Pratiği Nasıl Yapılır: Yazma Becerilerinizi Geliştirmek için 10 İpucu

Profesyonel yazarlar, yazma eylemini düzenli bir olay haline getirir - genellikle günlük bir rutin. Bir yazar olarak yeni başlıyorsanız, becerilerinizi geliştirmenize ve çıktınızı artırmanıza yardımcı olacak yazma alıştırma rutinlerini nasıl geliştireceğinizi anlatmaya çalışayım. 

Yazma Pratiği Yapmanın 10 Yolu

Yazma becerilerinizi geliştirmenize yardımcı olabilecek birçok yazma ipucu ve yazma alıştırması vardır. Aşağıda, yaratıcı yazma becerilerinizi geliştirmenize yardımcı olacak bazı ipuçları ve egzersiz fikirlerinden bahsettim:

 1. Günlük tutun. Daha iyi bir yazar olmanın temel yollarından biri, bir günlük yazma alıştırması yapmaktır. Günlük yazma süresi belirlemek, tutarlı yazma alışkanlığı edinmenize ve yazar blokajını aşmanıza yardımcı olabilir. Serbest yazı ayrıca blog yazmaya dönüşebilir ve sonunda yayınlanmış parçalara yol açabilir. Boş sayfayla yüzleşmenin en iyi yolu düzenli bir şekilde yazmaya devam etmektir.
 2. Bir ayar seçin. Yazmaya başlamakta zorlanıyorsanız veya bir yazma alıştırması yapmak istiyorsanız, bir yer seçin ve onun etrafında bir hikaye oluşturun. Aşina olduğunuz veya derinlemesine araştırma yapabileceğiniz bir yer seçin.
 3. Gerçek bir kişiyi tanımlayınYaratıcılığın akışını sağlamanın ve karakter geliştirme alıştırması yapmanın bir yolu, gerçek bir kişi hakkında özgürce yazmaktır . Bu, hayatınızdaki herhangi biri olabilir: eski bir erkek/kız arkadaş, eski bir İngilizce öğretmeni, hatta daha genç haliniz. Bu, açıklama güçlerinizi güçlendirmenin harika bir yoludur.
 4. Bir dizi ilk cümle yazınAlıştırma seanslarınız için eğlenceli bir yazma etkinliği, bir yazmaya başlamak için kullanabileceğiniz kendi hızlı cümlelerinizi aramak veya oluşturmaktır. İyi bir yaratıcı yazma istemi kullanmak, sizi kafanızdan uzaklaştıran ve düşüncelerinizi sayfaya koymanıza yardımcı olan eğlenceli bir yazma etkinliği olabilir.
 5. Bir yazma atölyesine katılın. Yazma kursları aramak, diğer yazarlarla tanışmak ve güvendiğiniz bir öğretmenden yazma sürecine adım adım bir yaklaşım almak için harika bir yol olabilir. Bir yazma eğitimi kursu veya atölyesi, genellikle yazdıkları şeyleri takas eden ve öneri ve geri bildirimde bulunan daha gayri resmi bir yazar grubudur. Bir yazma sınıfının genellikle, size farklı yazma tekniklerini uygulama şansı verecek farklı yazma dersleri içeren bir ders planı vardır. Bir yazma sınıfının öğretmenleri, belirli bir beceri geliştirmenize yardımcı olmak için sınıflar arasında bir yazma ödevi verebilir.
 6. En sevdiğiniz yazı parçalarını ayırın. Kendi stilinizi geliştirmenin ve yazma süreci hakkında bilgi edinmenin iyi bir yolu, hayran olduğunuz yazılı bir eseri analiz etmektir. Tarzını taklit etmek ve derinlemesine bir okuma yapmak istediğiniz harika bir yazarın kitaplarını veya denemelerini arayın. Örneğin, Ernest Hemingway'i seviyorsanız, hikaye yapısına, diksiyona ve üslup seçimlerine dikkat ederek Güneş de Doğar'ı okumak için biraz zaman ayırın.
 7. Kullanma baskısını hissetmeden bir taslak yazın. İlk kez yazanlar için bir ipucu, fikirleri tam teşekküllü yazılı eserlere dönüştürme taahhüdünde bulunmadan ana hatlarını çizmek ve önceden yazmak için zaman harcamaktır. Bu alıştırma, ister roman yazıyor olun, ister deneme yazmaya başlıyor olun, türler arasında geçerlidir.
 8. Bir süreliğine ayırdığınız bir şeyi düzenleyin. En iyi yazarlar, bir yazı projesinde düzenleme ve gözden geçirme aşamasını asla hızlandırmazlar. İlk taslaklar gözden geçirilmek içindir ve okumaya değer bir şeyler üretmek için çalışmanızı düzenlemeye zaman ayırmanız önemlidir. Bir süredir üzerinde çalışmadığınız bir şeyi alın ve düzenleme alıştırması yapın. Yazma duyarlılığınızın zaman içinde nasıl değiştiğini not edin.
 9. Farklı türlerle denemeler yapın. Belirli bir yazı türüyle ilgili daha fazla deneyime veya aşinalığa sahip olmanız, diğer türlerde deneme yapmamanız gerektiği anlamına gelmez. Kendi yazınızı geliştirmenin ve pratik bilgi edinmenin harika bir yolu, konfor bölgenizin dışında bir şeyle uğraşmaktır. Moda blogcuları kısa öyküler yazmayı deneyebilir ve romancılar iş yazarlığı konusunda kendilerini deneyebilirler.
 10. Kuralları tazele. Dilbilgisi kurallarını ve üslup kurallarını incelemek, bir yazma alıştırması oturumu sırasında zamanınızı harcamak için harika bir yol olabilir. Dilbilgisini baştan sona bildiğinizi hissetseniz bile, biraz tazeleme yazınızı geliştirecek ve kendinize daha fazla güvenmenizi sağlayacaktır.

 

0 YORUMLAR

  Bu KONUYA henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu sen yaz...
YORUM YAZ