Yazar Engeli Nedir? Adım Adım Kılavuz ve Yazma Alıştırmaları ile Yazar Blokajı Nasıl Aşılır?

Yazar Engeli Nedir? Adım Adım Kılavuz ve Yazma Alıştırmaları ile Yazar Blokajı Nasıl Aşılır?

 

Hiç kendinizi uzun süre boş bir sayfaya bakarken yazmaya çalışırken ama doğru kelimeleri bulamayarak buldunuz mu? Yalnız değilsin. Bu yazar tıkanmasıdır ve gazetecilerden romancılara tüm yazarlar bununla mücadele eder.

Yazar tıkanmasının üstesinden gelmek, genellikle oldukça öznel olan ve her bireye bağlı olan hassas bir süreçtir. Ancak günün sonunda, kendinden şüphe duymayı yenmek ve sıkı çalışmanın meyvesini vereceğini bilmekle ilgilidir. Aşağıda, yaratıcı meyve sularının yeniden akmasını sağlamak için bazı yazma ipuçları ve püf noktaları bulacaksınız.

Yazar Engeli Nedir?

Yazar tıkanması, yazarların yaşadığı, en iyi şekilde, ilerleme ve yeni bir şey yazma yeteneği olmadan yazma sürecinde sıkışıp kalmanın ezici hissi olarak tanımlanan bir olgudur. Yazar tıkanmasının üstesinden gelmek genellikle kişiye bağlı olarak farklı bir süreç olsa da, bu süreçte yazarlara yardımcı olacak birçok araç vardır.

Yazar Blokajının 4 Nedeni

Yazarın tıkanması, kişiye bağlı olarak bir dizi şey tarafından tetiklenir. Bazı insanlar yazar blokajının fikir eksikliğinden ve hatta yetenekten kaynaklandığına inanır. Ancak, genellikle durum böyle değildir.

Kendinden şüphe duyma, aslında yazar blokajının büyük bir parçasıdır. 1970'lerde Yale araştırmacıları Jerome Singer ve Michael Barrios, senaryo yazarlığından şiire kadar çeşitli disiplinlerde bir grup "engellenmiş" profesyonel yazar üzerinde çalıştılar. Birkaç ay sonra araştırmacılar, yazar blokajının dört ana tetikleyicisi olduğunu keşfettiler:

 • İlgisizlik. Bu yazarlar, yazmanın “kuralları” tarafından kısıtlanmış hissettiler ve yaratıcı kıvılcımlarını bulmak için mücadele ettiler.
 • Kızgınlık. Bu yazarlar genellikle narsistti ve yarattıkları bir şey fark edilmeden giderse sinirlenirlerdi.
 • Endişe. Bu yazarlar yeterince iyi olmadıklarından endişe ediyorlardı.
 • Başkalarıyla ilgili sorunlar. Bu yazarlar, yazılarının başkalarının çalışmalarıyla karşılaştırılmasını istemediler, bu da herhangi bir şey yazma korkusuyla sonuçlandı.

8 Kolay Adımda Yazar Blokajı Nasıl Aşılır?

Yaratıcı bloku gevşetmeye yardımcı olmak için şu fikirleri deneyin:

 • Ara ver. Bir süre başka bir şey yapın ve çalışmanıza yeni bir gözle bakmak için birkaç gün (veya hafta veya aylar) sonra geri dönün.
 • İleri atla. Makalenin, hikayenin veya yazma projesinin daha küçük parçalarını nereye sığacaklarını bilmeden yazın. Önemli olan devam etmektir. Yaparken birçok sorun çözülür. Yüksek zorluktaki alanlardan kaçının. Sadece yazın. Her zaman ilk taslağı yeniden yazabilirsiniz; bu özgürlükten yararlanın ve bir şeyler alın. Sonra ona geri dönün.
 • Çalışmanızı daha önce hiç okumadığınızı farz edin. Çalışmanın en başından başlayın ve baştan sona okuyun. Bu, rotadan nereye gittiğinizi açıkça ortaya çıkarabilir.
 • Başka bir şey yap. Masanızdan uzaklaşın. Çamaşır yıkayın. Yürüyüşe çıkın. Gerçek hayattaki olaylar ve gözlemler, fikir kutunuzu dolu tutmanın anahtarıdır ve en iyi yazınız için ilham kaynağı olabilir.
 • Kendiniz için bir son tarih oluşturun. Zaman baskısı odaklanma yaratabilir ve sizi kaçınıyor olabileceğiniz kararlar almaya zorlayabilir.
 • Sürecinizi daha görsel hale getirin. Bir bölüme nasıl devam edeceğinizden emin değil misiniz? Diyagramlara, Post-it notlarına veya sadece düz kalem ve kağıda dönün. Bazen sorunu görselleştirmek yardımcı olabilir.
 • Tamamen sıradan bir şey yapın. Duş alma, temizlik vb. gibi monoton görevler, beyninizi otomatik pilota alarak yaratıcı tarafı her türlü şey hakkında hayal kurmak için serbest bırakır - yazar blokajına neden olan sorunun nasıl çözüleceği de dahil.
 • Serbest yazma. Bu, her tür yazar için iyi bir tavsiyedir. Cümle yapısı, dil bilgisi, imla veya söylediklerinin anlamlı olup olmadığı konusunda endişelenmeden durmaksızın yazın. Hiçbir şey düşünmeden yazın. Çoğu kullanılamaz olacak olsa da, bloğu aşmak için iyi bir yol.
Yazar Blokajını Gevşetmek İçin 3 Yazma Egzersizi
 
Küçük bir baskının bir engeli aşmanıza nasıl yardımcı olabileceği dikkate değer. İşte tekrar yola çıkmanıza yardımcı olabilecek iki egzersiz.

pomodoro tekniği

Ne yazmak istediğinize karar verin. Bu, bir sahne, romanınızın bir bölümü veya bir fikri canlandırmaya yardımcı olacak bir serbest yazı sayfası olabilir. 25 dakikalık bir zamanlayıcı ayarlayın ve zamanlayıcı çalana kadar yazmayı bırakmayın. Son olarak, beş dakikalık bir ara verin ve bu üç adımı saate dikkatlice bağlı kalarak tekrarlayın.

30 dakikalık meydan okuma

30 dakikalık bir zamanlayıcı ayarlayın ve gününüzün olaylarını yazın. Zamanınız dolduğunda, dikkatinizi nelerin dağıttığını (düşünceler, sesler, kesintiler) not edin. Bu dikkat dağıtıcı şeyleri yazma rutininizden seçerek kaldırabileceğiniz yolları araştırın. Örneğin, yazarken bilgisayarınız dikkatinizi dağıtıyor mu? Tamamen analog olmayı deneyebilir ve bir kalem ve defter kullanabilirsiniz. Bir gün önce keşfettiğiniz dikkat dağıtıcı şeyleri ortadan kaldırmak için araştırdığınız teknikleri kullanarak aynı 30 dakikalık mücadeleyi bir gün sonra deneyin. İdeal yazı alanınızı bulana kadar işlemi tekrarlayın.

Bir arkadaşınla konuşuyormuş gibi yapma tekniği

Bazen yazarlar, bir makale, bir roman ya da kurgusal olmayan bir parça olsun, yazmanın kurallarına ve yapısına çok fazla kapılırlar. Bunun üstesinden gelmenin bir yolu, bir barda bir arkadaşınızla konuşuyormuş gibi yapmaktır ve onlarla üzerinde çalıştığınız hikaye veya sahneyi ilişkilendirmeniz gerekir. Bunu onlara nasıl tarif edersiniz? Rol yapmak işe yaramayacaksa, bir arkadaşınıza e-posta veya kısa mesaj yazmaya kadar gidin. Bunlardan herhangi biri yararlı görünüyorsa, metni taslağınıza dahil edin.

0 YORUMLAR

  Bu KONUYA henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu sen yaz...
YORUM YAZ