Mantra Nedir?

Mantra Nedir?

Yoga ve meditasyon gibi ruhsal uygulamaların daha popüler hale gelmesiyle, herkes mantralardan bahsediyor gibi görünüyor. Ama bir mantra tam olarak nedir ve onu nasıl kullanmalısınız?

Batılılaşmış modern ruhani uygulamalarımızda “mantra” kelimesi “niyet” kadar ana akım haline geldi. Ama ikisi aslında oldukça farklı. Mantra kelimesi iki kısma ayrılabilir: zihin anlamına gelen “man” ve ulaşım veya araç anlamına gelen “tra”. Başka bir deyişle, mantra zihnin bir aracıdır - derin bir meditasyon durumuna girmek için kullanabileceğiniz güçlü bir ses veya titreşim.

Güzel bir uzun ömürlü çiçek açma niyetiyle ekilen bir tohum gibi, bir mantra bir niyeti harekete geçirmek için bir tohum olarak düşünülebilir. Tıpkı bir çiçek tohumu ektiğiniz gibi, uygulamanın verimli toprağına mantralar ekersiniz. Onları beslersiniz ve zamanla niyetinizin meyvesini verirler.

Meditasyonda Mantra: Durgunluk ve Sessizlik

İlkel Ses Meditasyonu'nun tercih edilen meditasyon tekniğinde, öğrencilere kişiselleştirilmiş bir mantra verilir, onların Bija'ları, yani Evrenin doğdukları zaman yaptığı ses titreşimi. Bu mantra, öğrencinin zihnin etkinliğini aşmasına yardımcı olmak için meditasyon uygulaması sırasında sessizce tekrarlanır. Mantra sessizdir ve zihnin belirli bir kalite veya sonuca odaklanmaması için hiçbir anlamı yoktur. O sadece, yüksek farkındalık seviyelerine erişmenize yardımcı olan bir araçtır.

Bu bağlamda farkındalık, günlük yaşamınızda yaptığınız seçimlere dikkat etme ve bir şeylerin yolunda gitmediğini fark edip değiştirebilmeniz anlamına gelir. Birçok insan her gün çok fazla stresle karşı karşıyadır. Uyanırsınız, kahvaltı yaparsınız, çocukları beslersiniz, okula götürürsünüz, işe gidersiniz, öğle yemeğinde kahve içersiniz ve gün boyu yanarsınız. Bunun sonunda, çökmeye hazırsınız. Ardından ertesi gün döngüyü tekrarlarsınız.

Günlük meditasyon pratiği geliştirmek, hayatınızın diğer her yönüne yayılan daha şimdiki, huzurlu ve dengeli bir yaşam tarzı geliştirmenize yardımcı olur. Mantralar, sizi mevcut zihin durumuna geri getirmeye yardımcı olabilir.

Yogada Mantra: Bir Niyet Belirleme

Batı'daki birçok yoga stüdyosunda ders, eğitmenin seans için bir tema paylaşmasıyla başlar. Öğrencileri uygulamaları için bir niyet belirlemeye davet edebilir ve ders sırasında kullanılacak mantralar için önerilerde bulunabilir. "Güçlüyüm", "odaklandım" veya "Bırak ve teslim oluyorum" gibi mantralar, uygulayıcının minderde geçirdikleri süre boyunca geliştirmek istedikleri durumla bağlantı kurmasına yardımcı olabilir.

Bu mantra, zihnin odaklanmasına yardımcı olmak için hareket sırasında sessiz tekrarlarda kullanılır. Yogada Asanaların vücudun duruşları, mantraların ise zihnin duruşları olduğu söylenir . Mantralar bu şekilde kullanıldığında daha çok olumlamalar gibidir ve belirli bir zihin durumuna bağlı kalmanıza yardımcı olur.

Mantra: Sanskritçe'nin Kutsal Dili

Hepsinin kadim kökenine inmek, özünde mantra, tüm dini geleneklerin, kutsal yazıların ve duaların temelidir. Pandit Vamadeva Shastri'ye ( Dr. David Frawley ) göre, dikkatlice seçildiğinde ve sessizce kullanıldığında mantraların bilinçaltı dürtülerinizi, alışkanlıklarınızı ve rahatsızlıklarınızı değiştirmeye yardımcı olduğu söylenir. Mantralar konuşulduğunda veya söylendiğinde Prana'nın (yaşam gücü enerjisi) iyileştirici gücünü yönlendirir ve geleneksel Vedik uygulamalarda ruhsal bilinç durumlarına enerji vermek ve bunlara erişmek için kullanılabilir. Mantra, manevi bir uygulama olarak, istenen etkilerin gerçekleşmesi için birkaç ay boyunca düzenli olarak yapılmalıdır.

Günün sonunda, mantra sizi basitliğe geri döndürmek içindir. O kadar karmaşık bir dünyada yaşıyoruz ki, tüm ayrıntılarda kaybolmak çok kolay. Mantralar, hayatın basit yaklaşımına geri dönmenize ve size ilham veren ve sizi gerçekten mutlu eden şeylere odaklanmanıza yardımcı olabilir.

0 YORUMLAR

    Bu KONUYA henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu sen yaz...
YORUM YAZ