Hikaye Fikirleri Nasıl Beyin Fırtınası Yapılır: 7 Beyin Fırtınası İpucu

Hikaye Fikirleri Nasıl Beyin Fırtınası Yapılır: 7 Beyin Fırtınası İpucu

Okuyucuları büyüleyecek ve en çok satan olma potansiyeline sahip bir sonraki yeni kitabı düşünmek kolay değil. Beyin fırtınası süreci bile çok fazla yaratıcı düşünme gerektirir. Amacınız harika bir roman yazmaksa ancak hikaye fikirleri konusunda yetersizseniz, yeni fikirler üretmenize ve yazma sürecinizi başlatmanıza yardımcı olmak için deneyebileceğiniz birçok farklı beyin fırtınası yöntemi vardır.

Kitap Fikirleri İçin Beyin Fırtınası Yapmanın 7 Yolu

Beyin fırtınası fikirleri, oturup ne yazmak istediğinizi düşünmekten daha fazlası olabilir. Bazen yaratıcı zihninize ilham vermek için çeşitli beyin fırtınası tekniklerini denemeniz gerekir. Aşağıdaki beyin fırtınası fikirleri, yaratıcı yazınızı keşfetmek ve beslemek için yeni yollar keşfetmenize yardımcı olabilir :

  1. Bildiklerini yaz. Oldukça bilgili olduğunuz veya bir ilgi alanınız olan bir şeyle başlayın. Yelkenle mi büyüdün? Ailenizin oto tamirhanesinde çalışan bir işiniz var mıydı? Bir hikayenin gerçekleşebileceği tanıdık bir yer var mı? Belirli anılar veya deneyimler, konseptinizin ne olacağına odaklanmanıza yardımcı olacak diğer fikirlerin ortaya çıkmasını tetikleyebilir. Her zaman eski bir mecazı veya klişeyi yıkmayı ve kendinizi beklenenin tersi yönde gitmeye zorlamayı deneyebilirsiniz. En azından, bu yöntemler size üzerine inşa etmek için sağlam bir başlangıç ​​noktası verebilir.
  2. Yazma istemlerini kullanın. Yazmak istediğiniz konuyla ilgili ya da bazen bilimkurgu ya da fantezi gibi konfor alanınızın çok dışında bir şey hakkında yazmak, farklı fikirlere ilham verebilir. Belki de kötü bir monarşi veya denizin altında geçen bir savaş hikayesi hakkında bir kitap yazmayı hiç düşünmediniz, ancak kendinizi düşünce aralığınızı genişletebilecek yazma alıştırmalarına maruz bırakarak, gelen fikirlerin hem niteliğini hem de niceliğini büyük ölçüde iyileştirebilirsiniz. ve alt bölümler için yeni hikayeler veya olay örgüsü bükülmeleri için olasılıklar oluşturabilirsiniz.
  3. Serbest yazmayı deneyin. Serbest yazma, hem ilk kez hem de profesyonel yazarlara fayda sağlayabilecek bir alıştırmadır. Yeni fikirlere yer açmaya çalışırken kalemi kağıda (veya parmaklarınızı tuşlara) koymak ve zihninizi boşaltmak her zaman yararlı bir alıştırmadır. Sadece yazmaya başlayın ve fikirlerin akmasına izin verin. Ne olduğu önemli değil - sadece kelimeleri yazmaya başlayın ve beyninizin sizi nereye götürdüğünü görün. Bu bazen aklınızda olduğunu bile fark etmediğiniz şaşırtıcı alanlara yol açabilir. Bu fikirler çıkmaz sokaklara dönüşse bile, ne yazmak istemediğinizi bulmak, ne yaptığınızı bulmak kadar faydalıdır.
  4. Bir zihin haritası oluşturun. Bir zihin haritası, farklı düşünceler ve bilgiler arasında bağlantılar oluşturmak için görselleri kullanır. Fikirlerinizin birbiriyle nasıl ilişkili olabileceğini sadece metin yerine diyagramlar veya resimlerle görmek daha yararlı olabilir. Bunu bir kağıt üzerinde manuel olarak yapabilir veya çevrimiçi olarak herhangi bir zihin haritalama yazılım aracını kullanabilirsiniz.
  5. Diğer sanatçılardan ödünç alın. Kendi beyin fırtınası oturumlarınızı ateşlemek ve yeni bakış açılarına ilham vermek için asla çalmayın, ancak mevcut olay örgüsü fikirlerini, iyi karakter gelişimini veya tanıdık ayarları kullanın. Eski bir peri masalına katabileceğin başka bir dönüş var mı? George RR Martin'in Game of Thrones serisi bu yılda geçseydi nasıl olurdu? İlk fikriniz muhtemelen en iyi fikriniz olmayacak, ancak kendi hikayenizi oluşturmak için sevmediğiniz bileşenleri çıkarın ve yaptıklarınızla doldurun.
  6. İnsanları izlemeyi deneyin. İnsanları izlemek için halka açık bir yere gitmek fikir üretimi için harikadır. Büyüleyici karakterlere ve benzersiz diyaloglara dikkat edin. İlginç ana karakterler bir önermeyi sürdürmeye yardımcı olabilir, bu nedenle yazar blokajı çekiyorsanız veya yeni bir şey düşünemiyorsanız, gerçek insanların gerçek dünyada etkileşime girmesini izleyin. Aileleriyle nasıl olduklarını, kimsenin bakmadığını düşündüklerinde yaptıkları şeyleri veya birbirleriyle yaptıkları konuşmaları görün - bunların herhangi biri fikir havuzunuza katkıda bulunabilir.
  7. Bir iş parçacığı izleyin. Kötü fikirler bile daha iyi fikirlere yol açabilir. Düşüncelerinizin nereye gittiğini takip edin ve onları neyin teşvik ettiğine dikkat edin, ardından hangi yöne gittiklerini takip edin. Bu ilk fikirlerin orada olduğunu hissediyorsanız sorun değil; Yaratıcı süreçlerinizi beslerken zihninizin nereye gidebileceği konusunda hiçbir sınırlama yoktur.

0 YORUMLAR

    Bu KONUYA henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu sen yaz...
YORUM YAZ