Elle Yazmanın Faydaları Nelerdir?

Elle Yazmanın Faydaları Nelerdir?

Birçoğumuz okulu bitirdiğimiz gün el yazımızı geride bıraktık ve öğrenciyken uzun notlar almayı bıraktık. Çoğu profesyonel yazar için kişisel bir bilgisayar veya tablet kullanmak tercih edilen yazma yöntemi olsa da, birçok romancı yaratıcı yazma sürecinin farklı yaratıcı aşamalarında elle yazmayı tercih eder. Bir roman yazmaya başlıyorsanız, uzun soluklu veya bilgisayarda çalışmanın yaratıcı süreciniz için daha elverişli olup olmadığını düşünmeye değer.

Elle Yazmanın 4 Faydası

El yazısıyla not almanın kesin faydaları vardır ve genç yazarların özellikle bir projenin ilk aşamalarında kalem ve kağıtla çalışmaları faydalı olabilir. Düşüncelerinizi bir deftere ya da bir kağıda not etmek, yazar blokajının üstesinden gelmenize ve hikaye fikirlerinizle daha dokunsal bir ilişki geliştirmenize yardımcı olabilir. El yazısının faydalarından bazıları şunlardır:

 1. Elle yazmak, görsel öğrenenler için yararlıdır. El yazısıyla notlar yazmak, düşüncelerinizi not etmek ve bağlantıları görselleştirmek için size bir infografik, kelime ağı veya geleneksel olmayan başka bir düzeni kolayca çizme konusunda grafik özgürlüğü verir.
 2. Elle yazmak öğrenme sürecini hızlandırır. Uzmanlar tarafından yürütülen psikolojik bilim araştırması, el yazısı notların hafızaya ve hatırlamaya yardımcı olduğunu gösteriyor. Yapılan çalışmalar, öğrenciler bir kalem ve kağıtla not yazarken beynin hatırlama ve anlama ile ilgili alanlarının daha fazla meşgul olduğunu gösteriyor.
 3. Elle yazmak sanatsal olabilir. Pek çok insan, sırf estetiği tercih ettikleri için bilgisayar notları yerine el yazısı notları seçer. Eğer iyi bir hattatlığa sahipseniz veya bitişik el yazısı ve kaligrafide yetenekliyseniz, el yazısı notları size bir hobi üzerinde çalışırken aynı zamanda yaratıcı bir çalışma üzerinde çalışmanız için bir çıkış noktası sağlayabilir. Tek ihtiyacınız olan basit bir yazı aleti ve bir kağıt parçası, ancak birçok kişi süslü kağıt ve dolma kalemle çalışmayı da tercih ediyor.
 4. Elle yazmak, dikkatinizin dağılmasını önlemenize yardımcı olur. Teknoloji, yazarlar olarak hayatımızın inanılmaz derecede zaman alıcı ve dikkat dağıtıcı bir parçası olabilir. Kurgu yazmak odaklanmayı gerektirir ve dikkat dağıtıcı şeyleri kapatmak birçok profesyonel yazar için bir engeldir. Akıllı telefonunuzdan, tabletinizden veya bilgisayarınızdan uzakta el yazısıyla yazmak, klavye veya ekran kalemi yerine kalem ve kağıtla gerçek yazmaya odaklanmanıza yardımcı olabilir.

Yazmanın 5 Faydası

Bir kelime işlemcide yazmak, çoğu profesyonel yazar için yazma sürecinin bir parçasıdır. Bir kafeye giderseniz, büyük olasılıkla, el yazısıyla yazmaktansa bilgisayarda yazan çok daha fazla insan görürsünüz. Dizüstü bilgisayarlar, dışarıdan bir kaynaktan birebir not almak için avantajlıdır ve kendi kelimelerinizi yazarken kolaylık ve hız sağlar. Romanınızı veya diğer yazılı çalışmalarınızı yazmanın başlıca avantajlarından bazıları şunlardır:

 • Yazma kolaylık ve hız sağlar. Zaman sıkıntısı çekiyorsanız veya karmaşık bir görev üzerinde çalışmanız gerekiyorsa, bir dizüstü bilgisayarda çalışmak harikadır. Bir şeyi kelimesi kelimesine yazıya döküyorsanız, bilgisayarlar neredeyse bir zorunluluktur ve ayrıca düzenleme sürecinde çok yardımcı olurlar. Kendi kendine düzenleme, bir kelime işlemcide çok daha kolay ve temizdir ve kaba taslaklar bir dizüstü bilgisayarda kolayca düzenlenebilir.
 • Yazmak, el kramplarından kaçınmanıza yardımcı olur. Yazmaya güvenen insanlar için karpal tünel ve duruş sorunları ortaya çıksa da, birçok kişi el yazısıyla yazmanın fiziksel olarak çok daha zorlayıcı bir süreç olduğunu düşünüyor. El krampı yazma sürecinizi yavaşlatabilir ve çoğunlukla kağıt ve kalemle çalışan yazarlar için ortaya çıkan yaygın bir sorundur.
 • Biçimlendirme gerektiren işler için yazmak daha iyidir. Kelime sayısı olan veya belirli kenar boşlukları ve düzen gerektiren bir ödev üzerinde çalışıyorsanız, bir bilgisayar bunları kolayca takip etmenizi sağlar.
 • Yazma, araştırma ve çoklu görev için iyidir. Not alma sürecinizin neresinde olduğunuza bağlı olarak, not yazarken çoklu görev ve araştırma yapmanız gerekebilir. Yeni bir yazı türünü ilk kez deniyorsanız veya ilk romanınız üzerinde çalışıyorsanız, araştırma büyük olasılıkla oldukça zaman alacaktır. Bilgisayarda not yazmak, not yazmak için kullandığınız belgenin hemen yanında bir web tarayıcısında bir araştırma penceresinin açılmasını sağlar.
 • Yazma, çalışmanızı kolayca yedeklemenizi sağlar. Doğru yapılırsa, bilgisayarda yazmak, ilk taslağınızı veya ikinci taslağınızı saklamak için el yazısıyla yazmaktan daha güvenli bir yer sunabilir. Bir kelime işlemci üzerinde çalışmak, özellikle dosyalarınızı yedekleme sürücülerinde veya bulutta depoluyorsanız, işinizi kaydetmeniz ve yedeklemeniz için çok kolay bir yol sağlar. İlk taslak üzerinde uzun soluklu çalışmak yaratıcı tarzınıza uygun olsa da, sizi işinizi kaybetmeye çok daha yatkın hale getirir.

"Yazar Engeli Nedir? Adım Adım Kılavuz ve Yazma Alıştırmaları ile Yazar Blokajı Nasıl Aşılır?" başlıklı yazı da ilginizi çekebilir diye düşünüyorum, buraya tıklayıp okuyabilirsiniz...

0 YORUMLAR

  Bu KONUYA henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu sen yaz...
YORUM YAZ