Daha İyi Bir Yazar Olma Rehberi: 15 Pratik İpucu

Daha İyi Bir Yazar Olma Rehberi: 15 Pratik İpucu

Her zaman bir sonraki Hemingway veya Vonnegut (hatta Grisham) olmayı hayal ettiyseniz veya belki de sadece okul için daha iyi denemeler veya blogunuz için gönderiler yazmak istiyorsanız… bu yazma becerilerini keskinleştirmeniz gerekir.

Olabileceğiniz en iyi yazar olmak kolay değil, size yalan söylemeyeceğim.

Çok çalışmak gerekiyor. Ama çabaya değer. Ve üstesinden gelinemez bir görev gibi görünüyorsa, bugün yapabileceğiniz ve sizi gelişme yolunda ilerletecek bazı somut şeyler var.

Şahsen, 19 yıldır bir kurgu, gazete, dergi ve blog yazarıyım, çeşitli yayınlar için yazıyorum … ve hala gelişmeye çalışıyorum. Her yazar daha iyi olabilir ve hiçbir yazar mükemmel değildir. Sanırım son birkaç on yılda bir yazar olarak muazzam bir şekilde büyüdüm, ama bu sancılı bir yolculuktu. Öğrendiklerimin bir kısmını paylaşayım.

Hangi düzeyde yazar olursanız olun, burada yardımcı olacak birkaç öneride bulunacağım: 

1. Harika yazarları okuyun. Bu çok açık görünebilir, ancak söylenmesi gerekiyor. Başlamak için burası. Harika yazılar okumazsanız, nasıl yapacağınızı bilemezsiniz. Herkes ustalardan öğrenerek, onları taklit ederek başlar ve sonra onlar aracılığıyla kendi sesinizi bulursunuz. Çok okumak. Mümkün olduğu kadar. İçeriğe ek olarak stil ve mekaniğe de çok dikkat edin.

2. Çok yazın.Her gün veya mümkünse günde birkaç kez yazmaya çalışın. Ne kadar çok yazarsanız, o kadar iyi olursunuz. Yazmak bir beceridir ve diğer tüm beceriler gibi, daha iyi olmak için pratik yapmalısınız. Kendiniz için bir şeyler yazın, bir blog için yazın, diğer yayınlar için yazın. Sadece yazmak için yazın ve bunu yaparken çok eğlenin. Çok pratik yaparsanız bir süre sonra kolaylaşır.

3. Her zaman fikirlerinizi yazın. Elinizin altında küçük bir not defteri bulundurun (Nabokov dizin kartları taşırdı) ve öyküler, makaleler, romanlar veya karakterler için fikirler yazın. Duyduğunuz konuşma parçalarını yazın. Sizi harekete geçiren olay örgüsünü, görsel ayrıntıları ve şarkı sözlerinin veya şiirlerin parçalarını yazın. Bu fikirlerin yazılı olması yardımcı olur, çünkü size ilham verebilirler veya doğrudan yazılarınıza girebilirler. Blogum için gönderi fikirlerinin bir listesini tutmayı seviyorum ve sürekli olarak buna ekleme yapıyorum.

4. Bir yazma ritüeli oluşturun. Kesintisiz yazabileceğiniz belirli bir zaman bulun ve bunu bir rutin haline getirin. Benim için sabahlar en iyi şekilde çalışır, ancak diğerleri öğle yemeğini veya akşamları veya gece yarısını en iyi bulabilir. Sizin için neyin işe yaradığını, her gün yapılması gereken bir şey yapın. En az 30 dakika yazın, ancak bir saat daha iyidir. Tam zamanlı bir yazarsanız, benim gibi günde birkaç saat yazmanız gerekir. Ama endişelenme! Daha iyi olmana yardımcı olur.

5. Sadece yazın. Size bakan boş bir kağıdınız veya boş bir ekranınız varsa, bu korkutucu olabilir. E-postanızı kontrol etmek veya bir şeyler atıştırmak isteyebilirsiniz. Pekala, bunu düşünmeyin bile.. Sadece yazmaya başla. Yazmaya başlayın - ne yazdığınızın önemi yok - ve parmaklarınızı hareket ettirin. Bir kez harekete geçtiğinizde, olayların akışına girersiniz ve bu daha kolay hale gelir. Adım veya bir başlık veya bunun gibi kolay bir şey yazarak başlamayı seviyorum ve sonra meyve suları akmaya başlıyor ve içimden bir şeyler dökülüyor. Ama anahtar sadece yazmak.

6. Dikkat dağıtıcı unsurları ortadan kaldırın. Yazma, çoklu görev veya arka plan gürültüsü ile iyi çalışmaz. En iyi şekilde sessizce veya hafif bir müzik çalarken yapılır. E-posta veya anlık ileti bildirimlerini kapatın, telefonu ve cep telefonunuzu kapatın, TV'yi kapatın ve masanızı toparlayın… her şeyi daha sonra halletmek için zamanınız olana kadar şimdilik her şeyi bir çekmeceye koyabilirsiniz … ama yapma şimdi sıralama moduna geçin, çünkü yazma zamanı! Kesintisiz çalışabilmeniz için dikkat dağıtıcı unsurları ortadan kaldırın.

7. Planlayın, ardından yazın. Bu, yukarıdaki “sadece yaz” ipucuyla çelişkili gelebilir, ama aslında öyle değil. Yazmak için oturmadan önce plan yapmayı veya yazma öncesi düşünmeyi faydalı buluyorum. Günlük koşum sırasında bunun hakkında düşüneceğim veya beyin fırtınası yapmak için biraz dolaşacağım, sonra bir şeyler yazıp gerekirse bir taslak yapacağım. Ardından, hazır olduğumda oturup metni yazabilirim. Düşünme zaten yapıldı. 

8. Deney. Büyük yazarları taklit etmek istemeniz, tam olarak onlar gibi olmanız gerektiği anlamına gelmez. Yeni şeyler deneyin. Tarzınızı, sesinizi, mekaniğinizi, temalarınızı deneyin. Yeni kelimeler deneyin. Yeni kelimeler icat edin. Her şeyi deneyimleyin. Ve neyin işe yaradığını görün ve neyin işe yaramadığını anlayın, işe yaramayanları atın gitsin.

9. Gözden geçirin. Metni gerçekten uzatırsanız, deneyler yaparsanız ve her şeyi akışına bırakırsanız, tekrar gözden geçirmeniz gerekir. Evet, bu sen demek. Pek çok yazar gözden geçirme yapmaktan nefret eder, çünkü zaten yazmayı bitirdiklerinde çok fazla iş gibi görünür. Ama iyi bir yazar olmak istiyorsan gözden geçirmeyi öğrenmelisin. Çünkü gözden geçirme, iyi yazmanın gerçekten olduğu yerdir. Vasatı büyükten ayırır. Yalnızca dilbilgisi ve imla hatalarını değil, gereksiz sözcükleri, garip yapıları ve kafa karıştırıcı cümleleri de arayarak her şeyi yeniden gözden geçirin. Netliği, gücü, tazeliği hedefleyin.

10. Kısa ve öz olun. Bu en iyi gözden geçirme işlemi sırasında yapılır, ancak her cümleyi ve paragrafı düzenlemeniz ve esas olanlar dışında her şeyi kaldırmanız gerekir. Kısa bir cümle daha uzun bir cümleye tercih edilir ve jargonda iki yerine net bir kelime tercih edilir. Kompakt güçlüdür.

11. Güçlü cümleler kullanın. Güçlü fiillerle daha kısa cümleler kurmayı hedefleyin. Tabii ki, her cümle aynı olmamalı - varyasyona ihtiyacınız var - ama etkileyici cümleler oluşturmaya çalışın. Bunu gözden geçirme aşamasında yapmayı daha kolay bulabilirsiniz çünkü bu, ilk taslağı çıkarırken düşündüğünüz bir şey olmayabilir.

12. Geri bildirim alın. Bir boşlukta daha iyi olamazsın. Birinin yazılarınızı okumasını sağlayın - tercihen iyi bir yazar veya editör. Çok okuyan ve size dürüst ve zekice geri bildirimde bulunabilen biriyle sık sık görüşün. Ve sonra dinleyin. Eleştiriyi gerçekten anlamaya çalışın, kabul edin ve geliştirmek için kullanın. İncinmek yerine, daha iyi olmanıza yardımcı olduğu için editörünüze teşekkür edin.

13. Kendinizi ortaya koyun. Bir noktada, başkalarının yazınızı okumasına izin vermeniz gerekecek. Sadece okumasına izin verdiğiniz kişi değil, genel halk. Kitabınızı, kısa öykünüzü veya şiirinizi yayınlamanız veya bir yayın için yazmanız gerekecek. Zaten bir blog yazıyorsanız, bu iyi, ancak kimse okumuyorsa, o zaman daha büyük bir blog bulmanız ve bir konuk yazısı göndermeyi denemeniz gerekir. Yazınızı halka duyurmak sinir bozucu olabilir, ancak bu, her yazarın büyümesinin (acı verici olsa da) çok önemli bir parçasıdır. Sadece yap.

14. Konuşkan olmayı öğrenin. Birçok insan çok sert yazıyor. Konuştuğun gibi yazmanın çok daha iyi olduğunu düşünüyorum. İnsanlar onunla daha iyi ilişki kurar. İlk başta kolay bir iş değil, ama çaba gösterilmesi gereken bir şey. Ve bu başka bir noktayı gündeme getiriyor - sadece uygun kuralları izleyebilmek için yapmacık görünmektense (son cümlede yaptığım gibi) sohbet havasında olmak için dilbilgisi kurallarını çiğnemek daha iyidir. Ancak dilbilgisi kurallarını iyi bir sebep olmadan çiğnemeyin - bunu yaptığınızı ve neden yaptığınızı bilin.

15. Güçlü başlayın ve güçlü bitirin. Yazınızın en önemli kısımları başlangıç ​​ve bitiştir. Özellikle başlangıç. Başlangıçta okuyucunuzu bağlamazsanız, yazınızın geri kalanını okumazlar. Bu nedenle, ilk taslağınızı yazdığınızda, iyi bir başlangıç ​​yapmak için biraz daha zaman ayırın. İlgilenmelerini ve daha fazlasını öğrenmek istemelerini sağlayın. Ve bununla işin bittiğinde, iyi bir son yaz... bu onların senin yazını daha çok istemesine neden olacak. Ve devamlı takipte kalmarını, yeni yazılarını, kitaplarını beklemeye başlayacaklardır. 

Haydi kolay  gelsin :) 

0 YORUMLAR

    Bu KONUYA henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu sen yaz...
YORUM YAZ