Daha İyi Bir Yazar Olmak İçin 14 İpucu

Daha İyi Bir Yazar Olmak İçin 14 İpucu

Yazarak net ve düşünceli bir şekilde iletişim kurabilme yeteneği, her çalışan için bir varlıktır. Kendinizi diğer iş başvurusunda bulunanlardan ayırmayı umuyor veya amiriniz için ikna edici bir yıl sonu raporu hazırlıyor olun, yazma becerilerinizi geliştirmek başarı şansınızı artırabilir. Bu makalede, daha iyi bir yazar olmaktan nasıl yararlanabileceğinizi ve yazma becerilerinizi güçlendirmenize yardımcı olacak hızlı ipuçlarını tartışıyoruz.

Nasıl daha iyi bir yazar olunur

Biraz rehberlik ve pratikle herkes yazma becerilerini geliştirebilir. Daha iyi bir yazar olmanıza yardımcı olacak ipuçları aşağıdadır:

1. Belirli hedefler belirleyin

Yazmaya başlamadan önce, aklınızda net bir hedef olduğundan emin olun. Raporunuzun veya sunumunuzun amacını belirleyin. Bazı yazı türleri ikna etmeye çalışırken diğerleri bilgi iletmeye çalışır. Yazmaya başladığınızda aklınızda net bir amaç olması, konu üzerinde kalmanıza yardımcı olacaktır.

2. Basit ve özlü bir dil kullanın

Birçok endüstride, bilgiyi olabildiğince hızlı ve verimli bir şekilde iletmek bir önceliktir. Rapor göndermeden veya e-posta göndermeden önce gereksiz kelime veya cümleleri ortadan kaldırmaya çalışın. Aşırı sıfatlar eklemek veya benzer bilgileri tekrarlamak, okuyucularınızın dikkatini dağıtabilir ve mesajınızın etkisini azaltabilir. Kendinizi karmaşık kelimeler veya teknik jargon kullanırken bulursanız, mesajınızı basitleştirmeye ve anlaşılmasını kolaylaştırmaya çalışın.

3. Sıkça okuyun

Kelime dağarcığınızı artırmanın ve gramer kullanımınızı geliştirmenin en etkili yolu sık sık okumaktır. Size hitap eden ve okuması keyifli olan iyi yazılmış kitaplar, makaleler veya makaleler bulun. Yetenekli yazarları okumaya zaman ayırırsanız, onların dilbilgisi, sözdizimi ve üslubu ustaca kullanmalarını içselleştirmeyi ve taklit etmeyi daha kolay bulacaksınız.

4. Not alın

Çoğu zaman işteyken not almanız gerekir. Bu kaynak ister bir toplantı, ister yazılı bir rapor veya bir telefon görüşmesi olsun, not almak bilgileri hızlı ve etkili bir şekilde yeniden biçimlendirmenize yardımcı olacaktır. Ek olarak, yeni yazılı bir proje için fikirler üzerinde deneyler yaparken, fikirlerinizi bir deftere veya beyaz tahtaya yazmanız size yardımcı olabilir. Madde işaretli listeler veya anahtar sözcükler yazma eylemi, yazmadan önce düşüncelerinizi düzenlemenize yardımcı olabilir.

5. Pratik yapın, pratik yapın, pratik yapın

Yazmaya gelince, gerçek gelişimin anahtarı pratiktir. Ne kadar çok yazarsanız, o kadar kolay olacaktır. Yazmaya devam ettikçe kendi özgün üslubunuzu ve yazma sürecinizi geliştirmeye başlayacaksınız. Her gün biraz yazmak için zaman ayırmaya çalışın. Kısa bir günlük girişi, durum güncellemesi veya sohbet e-postası olsa bile, günlük yazmak yazma becerilerinizi geliştirmenize yardımcı olacaktır.

6. Aktif molalar verin

Bazı durumlarda, ilerlemeyi ve ödevi tamamlamayı imkansız bulabilirsiniz. Kalkmak ve ofiste veya dışarıda yürüyüş yapmak zihninizi rahatlatmaya ve enerjinizi yenilemeye yardımcı olabilir. Masanızdan kalkamıyorsanız, dikkatinizi gelen kutunuzu veya masaüstünüzü düzenlemek gibi çok fazla zihinsel odaklanma gerektirmeyen bir göreve yönlendirmeyi deneyin. Basit, stressiz bir ödevi tamamlamak, yaratıcı enerjinizi yeniden doldurmanıza yardımcı olabilir.

7. Üslubunuzu dinleyicilerinizle eşleştirin

Seçtiğiniz kelimeler ve cümlelerinizi nasıl yapılandırdığınız yazınızın tonuna katkıda bulunur. Ödevinize bağlı olarak, bilgilendirici, arkadaş canlısı, profesyonel, eleştirel veya ikna edici gibi çeşitli tonlar kullanabilirsiniz. Hedef kitleniz, seçtiğiniz tonu dikte etmelidir. Örneğin, bir iş arkadaşınıza göndereceğiniz bir e-posta, amirinize göndereceğiniz bir durum raporundan çok daha gündelik bir üsluba sahip olacaktır.

Yazmaya başlamadan önce, hangi tonu kullanmanız gerektiğini biraz düşünün. Belirli bir ton, eleştiriyi yumuşatabilir, coşku uyandırabilir veya istenen tepkiyi verebilir. Tonu kendi avantajınıza kullanmak, yazınızın etkisini büyük ölçüde artırabilir.

8. Dil bilgisi ve hecelemede daha iyi olun

Daha iyi bir yazar olmanın en önemli adımlarından biri, güçlü bir gramer anlayışına sahip olmaktır. Yanlış fiil kipini kullanmak veya bir ismi kaçırmak gibi aksilikler sunumda dikkati dağıtabilir. Çoğu gramer hatasını yakalayacağı için her zaman yazım denetimi kullandığınızdan emin olun.

9. Ana hatları kullanın

Bir taslakla başlamak, yazınızın amaçlarına odaklanmanıza yardımcı olurken düşüncelerinizi düzenli tutabilir. Belgenize veya sunumunuza başlamanıza ve bitirmenize de yardımcı olabilir. Niyetinizi gösteren hızlı bir taslak sunabildiğiniz zaman iş arkadaşlarınızdan ve amirlerinizden geri bildirim almak daha kolaydır.

10. Taslak yaz

Gerekli tüm bilgileri içeren bir ilk taslak yazın. Ardından, okumak ve düzenlemeler yapmak için biraz zaman ayırın. Hızlı bir taslak yazmak ve ardından kapsamlı bir şekilde düzenlemek, kaliteden ödün vermeden hızlı bir şekilde yazmanıza olanak tanır. Sadece göndermeden önce redaksiyon yaptığınızdan emin olun.

11. Bir rutin oluşturun

Yazmak işinizin düzenli bir parçasıysa, düzenli bir yazma rutini belirlemeniz size fayda sağlayacaktır. Başlamadan önce ihtiyacınız olan şeylerin bir kontrol listesini yapın, yazmayla ilgili görevlerin bir taslağını oluşturun ve her yazdığınızda benzer bir süreç izleyin. Bir rutin, yeni bir projeye başladığınızda kendinizi kaybolmuş veya kafanızın karışmış hissetmenizi önleyecek ve aynı zamanda ortalama yazma hızınızı ve performansınızı takip etmenize yardımcı olacaktır.

12. Geri bildirim isteyin

Çok yetenekli yazarlar bile, ister bir meslektaş ister profesyonel bir editör olsun, bir başkasının yaptığı incelemeden yararlanabilir.
Başkalarından yardım istemek ve tavsiye almak, daha yetkin ve çok yönlü bir yazar olmanıza yardımcı olabilir.

13. Çalışmanızı yüksek sesle okuyun

Yüksek sesle okumak çoğu zaman garip cümleleri, dilbilgisi hatalarını veya yazım hatalarını fark etmenizi sağlar. Yüksek sesle okumak, tekrar eden bilgileri ortadan kaldırmanıza ve gereksiz yere uzun paragrafları kısaltmanıza da yardımcı olabilir. Yazınızdaki hataları gözden kaçırmaya eğilimliyseniz, yüksek sesle okumak, kendi kendini düzenleme sürecinize faydalı bir katkı olabilir.

14. Ders alın

Çevrimiçi veya yüz yüze bir ders almak, yazma becerilerinizi daha hızlı geliştirmenize yardımcı olacaktır. Ders almanın faydaları, yazma becerilerinize rehberlik eden bir öğretmene sahip olmanızı ve doğrudan soru sorabileceğiniz bir foruma sahip olmanızı içerir. Ders almak, amirinize bu önemli beceriyi geliştirmeye adadığınızı da gösterecektir.

0 YORUMLAR

    Bu KONUYA henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu sen yaz...
YORUM YAZ