Canınız Sıkıldığında Ne Yapmalısınız?

Canınız Sıkıldığında Ne Yapmalısınız?

Modern yaşam sizi imkansız seçimler yapmaya zorlar. Yapılması gereken onca şeyden bunalmış hissetmek kolaydır. Bunaldığınızda kaygı seviyeniz yükselir, çekiş gücünüzü kaybedersiniz, daha da geride kalırsınız ve giderek daha fazla bunalmış hissedersiniz.

Yazarlar bunalmaya çok yatkındır . Normal yazarların yaptığı diğer her şeyin yanı sıra, bir roman yazmak, onu yayımlatmak ve ardından pazarlamak gibi devasa bir görev üstleniyoruz. Bu, çok para kazanan şanslı bir azınlık için bile, bin millik yalnız ve zor bir yolculuktur. Geri kalan %99 için daha da zor. 

Bunalmışlıkla başa çıkmak için yıllar önce basit bir numara öğrendim . Ben buna "Ezici Egzersiz" diyorum ve işler özellikle kötü göründüğünde bunu kullanıyorum. (Yılda yaklaşık iki veya üç kez.)

Ezme Egzersizi

Bu adımları sırayla uygulayın: 

 1. Bunalmış hissetmenize neden olan her şeyi yazın. Bunu, hangisi daha uygunsa, kağıt üzerinde veya bilgisayarınızda yapabilirsiniz. Her şeyi yaz. Her şeyi söyleyene kadar devam et. Herhangi bir özel sıraya koymanıza gerek yok. Sadece bağırsaklarını dök. Tamamen. Hepsini temizleyene kadar yazmaya devam edin. Tüm karmaşa sayfada. Hala büyük bir karmaşa var ama kafan rahat. 
 2. YALNIZCA makul bir şekilde bugün bitirebileceğiniz işleri işaretleyin. Aşırıya kaçmayın. Sadece bugün için yeterince küçük olan birkaç şeyi bul. Bunları renkle kodlayabilir veya daire içine alabilir veya yıldız işaretiyle işaretleyebilirsiniz. 
 3. YALNIZCA farklı bir işaret kullanarak bu hafta makul bir şekilde bitirebileceğinizleri işaretleyin . Yine, fazla iddialı olmayın. Büyük bir çukurdasın, o yüzden kendine ulaşabileceğin bir hedef koy. Bunları farklı bir renkle renklendirebilir veya bir dikdörtgenle işaretleyebilir veya iki yıldızla işaretleyebilirsiniz. 
 4. Geri kalan her şeyle daha sonra ilgilenmek için kendinize izin verin. Gelecek hafta veya gelecek ay. Ama bugün değil, bu hafta bile değil. Bunu bir yere yazın. "Bu hafta YALNIZCA işaretli görevleri yapma iznim var."
 5. Bugün için işaretlediğiniz tüm görevleri yeni bir listede toplayın. Küçük olmalı. Ulaşılabilir olmalıdır. Buna "Bugünkü Listem" adını verin.
 6. Bu hafta için işaretlediğiniz tüm görevleri ayrı bir listede toplayın . Bu biraz daha büyük olacak. Bir kez daha, çok agresif olma. Çiğneyebileceğinizden fazlasını ısırmayın. Bu listeye "Bu Hafta Listem" adını verin.
 7. Bugün için, Bugün Listesindeki her şeyi yapın. Bir günde yapılabilir olacak şekilde inşa ettiniz, öyleyse yapın. Listeyi bitirdiğinizde, kendinizi bir mola ile ödüllendirin. Günlük hedefinize ulaştınız! Bu güzel duygunun tadını çıkarın. Kale direklerini kaydırarak bozmayın. Yarına kadar işiniz bitti. 
 8. Yarın, Bu Hafta Listesinden birkaç görev seçin ve yeni bir Bugün Listesi oluşturun. Yine, yapılabilir olduğundan emin olun. İmkansız hedeflerin olduğu için kendini çok uzun süredir hırpalıyorsun. Olası hedefleri belirlemek için birkaç güne ihtiyacınız var. 
 9. Haftanın geri kalanında, yapılabilir Bugün Listeleri yapmaya devam edin. Kendinizden çok fazla şey talep ederek ruhunuzu ezmeyin. Bu şekilde ejderhalar yatıyorsunuz. 

Gelecek Hafta Nerede Olacaksınız?

Gelecek haftaya kadar, o orijinal korkunç listede bir dizi küçük ve orta ölçekli görevin üzeri çizili olacak. Çok daha az vahşi görünecek. Yine kötü olacak ama daha az kötü olacak. Hala bunalmış hissediyorsanız, aynı egzersizi tekrarlayın. Ama önümüzdeki hafta daha az bunalmış olmalısın. Biraz ilgi göreceksin. Kemerinizin altında bazı zaferler olacak. Belki küçük zaferler, ama galibiyet galibiyettir.

Modern hayatın , siz kırılana kadar üzerinize daha fazla şey fırlatmak üzere kurulduğunu unutmayın. Biraz nefesini tuttuğunda, biraz bunu düşün. Hayır diyebileceğiniz şeyler hakkında bazı kararlar alabilir misiniz? 

Hayat çoğu şeye hayır deme sanatıdır, bu yüzden en önemli şeylere evet diyebilirsiniz. 

iyi günler

0 YORUMLAR

  Bu KONUYA henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu sen yaz...
YORUM YAZ