Çektiğiniz Fotoğrafları İnternet Üzerinden Satarak Para Kazanabilirsiniz

Çektiğiniz Fotoğrafları İnternet Üzerinden Satarak Para Kazanabilirsiniz

Yaşadığımız çağın getirdiği yenilikler, her geçen gün gelişen teknoloji ve teknolojinin sunduğu ürünler beraberinde yeni iş olanaklarını getiriyor ve para kazanma yollarını açıyor. İnternet üzerinden para kazanma konuları yine aynı ağ üzerinde en çok aranılan konular olmakla birlikte bir şehir efsanesi değil. Doğru kanalları bulup doğru adımlar atarsanız çektiğiniz fotoğrafları satarak internetten para kazanmanız mümkün. Stok fotoğraf satışı olarak isimlendirilen bu işi ek gelir elde etmek amacıyla da yapabilirsiniz. İşi profesyonelce ve bilinçli yapmak elbette sizi başarıya götürecektir ancak bu işe yeni başlıyorsanız hatta daha önce internet üzerinden hiç fotoğraf satışı yapmamış olsanız bile para kazanmanız mümkün.

Çektiğiniz fotoğrafları internet üzerinden nasıl satacaksınız, nerelerde satacaksınız, fotoğraflarınızın alıcıları kimler olacak ve nelere ihtiyacınız var bunların üzerinde biraz duralım.

 

Fotoğraf çekip internet üzerinden satmak için profesyonel cihazlar şart mı?

Öncelikle bilmemiz gereken dünya sizin çekeceğiniz fotoğraflara aç ve sizden fotoğraf isteyenler var. Çok sanatsal, çok yüksek kaliteli, pahalı kameralarla çekilen fotoğraflar ve sizin yeteneğiniz birleştiğinde elbette sonuç çok daha iyi olacaktır ama durun hemen panik yapmayın. Böyle yüksek kaliteli ürünler arayanlar olduğu gibi web sitelerinde ya da hazırladıkları sunumlarda, videolarda kullanabilecekleri yeterlilikte fotoğraflar arayan insanlar da var. Arama motorlarından arattığınız ve bulduğunuz işinize yarayabilecek resimlerin çok büyük bölümün telife tabi olabileceğini düşünürseniz her konuda her tür fotoğrafın ne kadar değerli olduğunu anlayabilirsiniz. Başlangıç olarak kalitesi ortalamanın az biraz üzerinde olan bir cep telefonu bile işinizi görecektir. Her yani başlayanın yapması gerektiği gibi işe ufaktan başlayın para kazandıkça çok daha kaliteli donanımlar edinirsiniz.

Çektiğiniz fotoğrafları nasıl satacaksınız?

Elinizde satılacak bir ürün varsa internet üzerinde çektiğiniz fotoğrafları pazarlayabileceğiniz pek çok mecra var. Kendi fotoğraf sitenizi kurup şansınızı deneyebilirsiniz ama bu işi profesyonelce yapan alıcı ile satıcıyı buluşturanbir çok stok fotoğraf satış sitesi var. Bu siteler kolayca müşteri bulmanızı sağlamak gibi avantajlar sunarken yaptığınız satışlarda satışlardan komisyon alırlar. Komisyon oranı siteden siteye değişmekle birlikte ziyaretçisi ve popülaritesi yüksek olan stok fotoğraf sitelerinin aldığı komisyon da doğal olarak daha yüksek oluyor. AdobeStock, ShutterStock, Alamy bu alanda faaliyet gösteren sitelerden sadece bir kaçı. Sizler arama motorlarında “Stok fotoğraf satılabilecek siteler” kelimeleriyle arama yaparsanız çok daha fazla benzer siteye ulaşabilirsiniz. Bu arada tanınırlığınız arttırmak amacıyla fotoğraflarınızın bir kısmını bu sitelere ücretsiz kullanım hakkıyla yüklemeniz gerekiyor ama ücretsiz olarak verdiğiniz fotoğraflardan bile para kazanmanız mümkün çünkü bu paylaşımların hepsinde fotoğraf sahibine bağışta bulun seçeneği bulunuyor.

 

Çektiğiniz fotoğrafların konuları neler olmalı

Konularda sınırlama kesinlikle yok. Aklınıza gelen, hatta gözünüzün önüne gelen fotoğrafını çekme izniniz olan her şeyin fotoğrafını çekerek internet üzerinden para kazanabilirsiniz. Bir çağ bardağı da olabilir çekeceğiniz fotoğraf çayın yetiştiği çay bahçeleri de, güzel bir manzara resmi de olabilir vazodaki gül de. Devasa inşaatları iş makinelerinin de fotoğrafını çekebilirsiniz bir fotokopi makinesinin de. Hemen her nesne ihtiyaca göre alıcı bulabilir. Bununla birlikte çok fazla talep gören popüler konuları da zamanla keşfetmeniz çalışmalarınızı oralara yöneltmeniz mümkün.

 

Çektiğiniz fotoğrafların alıcıları kimler olacak?

Artık neredeyse bütün bilgi taşıyıcılarının dijitalleşmeye başladığı günümüzde içerik üreticileri oluşturdukları içerikleri daha iyi sunabilmek adına özgün fotoğraflara ihtiyaç duyuyorlar. Ticari amaçla faaliyet gösteren bütün  içerik üreticileri telife düşmekten korktukları için kullanacakları fotoğrafları satın alma yoluna gidiyorlar. Satışa koyduğunuz resimlere medya ve sosyal medya kuruluşları, internet sitesi sahipleri, video hazırlayanlar, akademik çalışma yapanlar, reklam ajansları gibi pek çok kişi ve kurum talip olabilir. Size düşen bir an önce çalışmaya başlamak çekebildiğiniz kadar fotoğraf çekip kendinize uygun bulduğunuz stok fotoğraf satışı yapan sitelerde bunları sergilemek. İlk başlarda talep görmezseniz hemen pes etmeyin. Kendinize zaman tanıyın. Tanındıkça fotoğraf satarak internet üzerinden daha çok para kazanabileceksiniz.

 

Meta Tag:

Elimizden düşürmediğimiz cep telefonumuz çektiğimiz fotoğrafları stok fotoğraf satış sitelerinde satarak gelir etmemizi sağlayacak bir araca dönüşebilir.

Anahtar kelimeler:

Fotoğraf, fotoğraf satış, satış, stok fotoğraf

0 YORUMLAR

    Bu KONUYA henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu sen yaz...
YORUM YAZ